تاریخچه مراکز خرید دسته معماری

بازارهای ایرانی همیشه در جهان با خصوصیات خاص خود بسیار مشهور بوده است تا جایی که در داستان ها و افسانه ها هم از آنها یاد شده است از ویژگی های بازار ایرانی این است که خریدار می تواند به آسانی کالاها را با یکدیگر مقایسه کند، که می توان دلیل به وجود آمدن راسته ها و مجموعه ای از دکان های مشابه در کنار هم، سراها و تیمچه ها را بر همین اساس استوار

دسته بندی: معماری

فرمت فایل: pdf

تعداد صفحات: 137

حجم فایل: 3.44 مگا بایت

قسمتی از محتوای فایل:

بازار به عنوان نهادی اقتصادی – شهری در دوره ساسانیان در شهرهای بازرگانی تولیدی ایران شکل گرفت. گفته اند که واژه بازار در زبان پهلوی به صورت « واکار» به کار می رفته و در پارسی باستان به صورت آیا کاری ( آیا « محل اجتماع، کاری = چریدن) به معنی محل اجتماع و خرید و فروش بوده است.

این واژه از طریق پرتغالی ها به زبان فرانسه راه یافت.

در بیشتر شهرهای ایران تا قبل از سلسله ساسانیان بازارهای اولیه شکل گرفتند. اما با توجه به نوع زندگی شهری و اقتصادی و نوع نیازهای مردم بازار هنوز شکل نهایی خود را نیافته بود. در دوره ساسانیان به دلیل رواج بازرگانی و توسعه شهرها و زندگی شهری و دلایلی که ذکر شد چنین فضایی با سه عرصه وجود گذاشت. در شهرهای بزرگی مثل : سلوکیه قدیم و تیسفون بازارهای بزرگی که محل عرضه و تولید کالاهایی چون : مصنوعات فلزی، منسوجات ، غلات و میوه های بد، وجود داشته است.

اهمیت این قسمت از شهر چنان زیاد شد که رئیسی موسوم به ” وازارید” ( این عنوان در کتیبه کعبه زرتشت به کار رفته است) ، به کار اصناف و رابطه آنها با تشکیلات اداری رسیدگی می کرد.

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مطالب تصادفي

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *