پروژه کارآفرینی گلخانه سبزی و صیفی شركت تعاونی چمن بن دسته کشاورزی و زراعت

پروژه کارآفرینی گلخانه سبزی و صیفی شركت تعاونی چمن بن در 45 صفحه ورد قابل ویرایش

دسته بندی: کشاورزی و زراعت

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 45

حجم فایل: 124 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل:

پروژه کارآفرینی گلخانه سبزی و صیفی شركت تعاونی چمن بن در 45 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه :

رشد و توسعه جوامع انسانی ، محدودیت منابع طبیعی و نیاز نامحدود انسان به مواد غذایی ، پوشاك ، مسكن و از سوی دیگر محوریت وجودی انسان در عرصه هستی با امتیاز نیروی تفكر و اندیشه به عنوان نیروی مدیر و مبتكر و خلاق ، وی را پیوسته وادار نموده تا در جهت تغییر و تكامل عوامل و عناصر اطراف خویش دائماً و بی وقفه در سعی و تلاش بوده و یك لحظه غفلت به منزله مرگ و نیستی و زیان باشد . ماحصل این تلاش طبیعتاً سازندگی و بهینه سازی مجموعه عوامل مثبت و در نتیجه ترقی روزافزون تمدن انسانی را به دنبال خواهد داشت . با توجه به این توسعه طلبی خصوصاً در زمینه ارتباطات جمعی و جهانی شدن آن ، همزمان با ورود علم و تكنیك در عرصه های زندگی اجتماعی دیگر جای هیچ درنگ و تأملی را برای بشر باقی نمیگذارد تا جدا از این رابطه پیوستگی عظیم عرض اندام نماید و البته این موضوع خود به عنوان یك عنصر مثبت و سازنده در جهت بهبود ساختار اجتماع بشری خودنمایی نموده و تاحد زیادی باعث محو عناصر مخرب اجتماعی به ویژه خودكامگیهای قطبهای جهانی شده و نویدی است در جهت بهبود مناسبات و جلوه ارزشهای والای انسانی .

با توجه به مطالب ذكر شده پیروی از روشهای جدید و نوین تولید و بهره وری و بهبود ساختار عوامل تولید یك امر واجب و حتمی بوده كه در پیروی از این اصل طرح ارائه شده فعلی نمونه ای از این نوع فعالیتها به منظور استفاده بهینه و مفید و رسیدن به حداكثر تولید یعنی اقدام به اجرای عملیات زراعی در فضایی كاملاً كنترل شده و به شیوه ای كاملاً جدید و با نظارت عالیه كارشناسی و تا حدودی به دور از روشهای سنتی و قدیمی میباشد تا ضمن ارائه و ترویج روشهای مدرن تولید و ایجاد درآمدی مفید و اشتغال سازنده برای چند خانوار بتوانیم بخشی از نیازهای جامعه را تأمین نمائیم .

اهداف اجرای طرح :

ü اشتغالزایی مولد و پایدار در منطقه به صورت مستقیم و غیر مستقیم .

ü كمك به توسعه اقتصادی استان .

ü كمك به تحقق اهداف مورد نظر دولت جمهوری اسلامی ایران در زمینه های گوناگون .

ü افزایش سطح درآمد تعاونی و كاركنان طرح .

ü ایجاد انگیزه و كار مناسب جهت جوانان .

ü توسعه فضای سبز و تأمین نیاز سبزی و صیفیجات در منطقه .

ü بهره برداری بهتر از منابع آب و خاك با استفاده از جدیدترین و مدرنترین تكنولوژی موجود .

شرح اجرایی و توجیه فنی طرح :

گرمخانه یا گلخانه به فضای بسته ای گفته میشود كه در آن با كنترل مجموعه عوامل حیاتی مورد نیاز گیاه از جمله هوا ، آب ، رطوبت ، نور و تأمین نیازهای طبیعی دیگر نسبت به پرورش و نگهداری گیاه اقدام نموده و یا جهت پیش رس كردن گیاه تا شروع فصل رویش و شرایط جوی مساعد و مناسب از آن مكان بهره جست ( تونل هوفمن ) .

با توجه به تعریف فوق گلخانه باید دارای شرایط و امكانات ویژه ای باشد تا بتوان نیاز گیاه را از لحاظ عوامل فوق الذكر تأمین نمود كه بطور كلی بایستی دارای مشخصات ذیل باشد :

الف – كنترل دما :

بهترین ویژگی گلخانه وجود سیستم تنظیم حرارتی متناسب با ظرفیت و حجم فضای گلخانه و نوع گیاهانی كه در آن پرورش داده شده و نگهداری میشوند ، میباشد . با توجه به حداقل و حداكثر درجه حرارت مطلق دما در سردترین فصل سال برآورد و محاسبات فنی خاص نوع و اندازه آن مشخص میشود. نوع سیستم حرارتی بایستی به گونه ای انتخاب شود كه بتواند به آسانی و با كمترین هزینه نیاز حرارتی را تأمین نماید و كمترین بی توجهی در این مورد میتواند صرف هزینه و زیانهای جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد .

ب – كنترل نور :

ویژگی دیگر گلخانه امكان تأمین نیاز نوری گیاهان میباشد كه با توجه به انواع پوششهای موجود و شرایط و صرفه اقتصادی نوع آن انتخاب و به كار گرفته میشود . از جمله مهمترین انواع آن ، پوشش شیشه ای و پلاستیكی است كه پوشش شیشه ای با توجه به استحكام و شفافیت بهترین پوشش بوده ولی به دلیل هزینه بالای احداث و نگهداری و نیاز به اسكلت ویژه و سایه انداز آن در شرایط فعلی در مقایسه با انواع دیگر توصیه نمیشود . لذا با توجه به اینكه پوشش پلاستیكی از نظر شفافیت و استحكام نسبت به شیشه مزیت كمتری دارد ولی به دلیل ارزانتر بودن آن و امكان نصب و جابجایی آسان و اسكلت سبك و سایه انداز كمتر و انعطاف پذیری آن توصیه شده كه در این طرح از آن استفاده میشود . البته در شرایط خاص و با توجه به نیاز در صورت عدم تابش نور كافی خصوصاً در طول زمستان به دلیل كوتاه بودن روز میتوان با استفاده از نور مصنوعی كه توسط نصب چراغهای فلوئورسنت تأمین خواهد شد نیاز فوری را برآورده ساخت .

ج – كنترل رطوبت :

یكی دیگر از تجهیزات گلخانه سیستم تأمین و كنترل رطوبت است كه توسط شیوه های مختلف اعمال گردیده و با توجه به صرفه اقتصادی و شرایط و موقعیت محل شیوه خاصی طراحی میگردد .

از جمله میتوان به دستگاههای رطوبت ساز یا مسیت و ایجاد بخار آب گرم اشاره نمود كه هر كدام دارای یكسری مزایا و معایبی میباشند .

د – امكانات اجرای عملیات داخل گلخانه :

از عوامل و عناصر اصلی در طراحی و محاسبه حجم و فضای گلخانه و ابعاد ساختمان آن ، تأمین شرایط لازم جهت سهولت كار و اجرای عملیات زراعی به نحو احسن میباشد .

بدین ترتیب با توجه به عوامل فوق الذكر هرگونه تغییر و تحول و تصمیم گیری در مورد انتخاب ابعاد ساختمان و انتخاب شیوه اجرایی امكان پذیر خواهد بود .

1) طرح گلخانه :

در طراحی جهت گلخانه های با پوشش پلاستیكی عواملی مانند جهت تابش نور ، جهت وزش باد ، ابعاد زمین و …. دخالت دارند كه بایستی با در نظر گرفتن این عوامل بهترین جهت احداث را انتخاب نمود .

در میان عوامل فوق دو عامل زاویه تابش و جهت وزش باد از عوامل تأثیرگذارتر میباشند . در شهر بجنورد با توجه به اینكه در نیمكره شمالی قرار داریم و جهت وزش باد نیز عموماً جنوب غرب به شمال شرق میباشد بنابراین جهت گلخانه ها به صورت شمالی جنوبی استقرار می یابد .

این نحوه استقرار علاوه بر حداكثر استفاده از انرژی تابشی ، موجب مقاومت بیشتر اسكلت در برابر باد نیز میگردد .

2)ساختمان گلخانه :

طرح مورد نظر از 6 واحد 1000 متری در ابعاد 20 *50 متر تشكیل میگردد كه هر واحد شامل دو بخش نیمه استوانه ای ( تونلی ) از لوله های گالوانیزه شماره 5 كه به وسیله بستهای عمودی و كروی به یكدیگر متصل میشوند به شرح ذیل میباشد :

ارتفاع ستونها در طرفین و قسمت میانی 3 متر میباشد .
فواصل قوسها در طول گلخانه 3 متر میباشد كه این كمانها توسط 4 ردیف لوله گالوانیزه شماره 5 به یكدیگر متصل میگردند .
رشته های مفتولی به فواصل 30 سانتی متر از یكدیگر در طول گلخانه جهت ایجاد شبكه مستحكمی برای پوشش گلخانه كشیده میشوند .
قسمت پایه های جانبی و میانی گلخانه بصورت سرتاسر به عمق 60 و عرض 40 سانتیمتر بتن ریزی میگردد .
یك ناودانی سراسری در قسمت میانی بین دو كمان با شیب بسیار ملایم جهت انتقال آب بارندگی تعبیه میگردد .
جهت تهویه بهتر هوای گلخانه 4 عدد فن با ظرفیت تخلیه 2000 متر مكعب در ساعت در طرفین گلخانه نصب و همچنین دریچه های جانبی از نوع ROLLUP در طول و دریچه سقفی از نوع بال كبوتری به صورت سراسری در طول گلخانه نصب میگردد .
در طرفین گلخانه 2 درب آلومینیومی به ابعاد 2 * 2 تعبیه میگردد .
داخل هر كمان در ارتفاع 5/2 متری از سطح زمین توسط لوله گالوانیزه شماره 2 یا 5/2 توسط جوشكاری به یكدیگر متصل كه خود این لوله توسط لوله هایی به صورت اریب به قسمت بالاتر كمانها متصل میگردد كه علاوه بر ایجاد استحكام بیشتر سازه در نخكشی بوته ها نیز استفاده میگردد .
پوشش واحد از پلاستیك مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش خورشید ( پلاستیكUV ) كه به وسیله زه های آلومینیومی محكم میگردد ، میباشد .
در خارج گلخانه در طرفین عرضی 4 اتاقك بوسیله لوله نمره 5/2 و پلاستیك در ابعاد 2 * 2 جهت استقرار پكیجهای حرارتی و برودتی ساخته میشود .
جهت تأمین حرارت در فصل زمستان و برودت در فصل تابستان در هر واحد از 4 پكیج حرارتی و برودتی 28 كیلووات با قدرت حداقل BTU150000 نصب میگردد كه توسط كانال هوای سرد یا گرم به داخل گلخانه هدایت میگردد .
چند هیتر سیار گلخانه ای جهت مواقع اضطراری پیش بینی میگردد .
جهت تأمین نور گلخانه با تركیبی از نورهای آفتابی و مهتابی در فواصل 5 متر در طول گلخانه در 3 ردیف استقرار می یابند .
در هر واحد دستگاههای رطوبت ساز ( مسیت ) ، دماسنج ، رطوبت سنج و … در نقاط مختلف تعبیه میگردد .

3) سیستم آبیاری :

آب مورد نیاز گیاه و حداكثر آبی كه گیاه به آن نیاز دارد متفاوت است و به طور كلی سرعت مصرف آب بستگی به فاكتورهایی مثل : درصد رطوبت محیط ، شرایط جوی ، درجه حرارت ، عمر گیاه ، و نیز مرحله رشد گیاه دارد . آب اضافی در محیط ریشه منجر به كاهش اكسیژن خاك و خفگی گیاه و نیز منجر به ایجاد بافتهای ترد و شكننده و حساس نسبت به نفوذ عوامل بیماریزا و آفات گیاهی میگردد .

آبیاری نامناسب عامل مهمی در كاهش كیفیت محصول است لذا اجرای یك سیستم آبیاری اتومات ، یكنواختی توزیع آب و در نهایت افزایش راندمان تولید را در پی خواهد داشت . در حال حاضر مناسبترین روش آبیاری گلخانه ها روش آبیاری قطره ای است .

از مزایای این روش میتوان به عوامل زیر اشاره نمود :

كاهش تلفات آب ناشی از نفوذ عمقی و سطحی .
حداكثر استفاده اقتصادی از آب در اثر كاهش تبخیر از سطح خاك .
كاهش نیاز به عملیات آبیاری و رفت و آمدهای بی مورد .
كاهش علفهای هرز در اثر محدودیت سطح آبیاری .
تقلیل خطر حمله قارچها ، باكتریها و آفات به دلیل اینكه در زیر سطح سایه انداز گیاه رطوبت كمتری خواهد بود .
با توجه به مرطوب نگه داشتن خاك در سطح بالایی از آبهای شور هم در این روش میتوان استفاده نمود .

1-3 ) مشخصات سیستم آبیاری :

روش اجرایی سیستم آبیاری TAPE یا نوارهای آبیاری میباشد . در این روش در كنار هر ردیف كاشت یك ردیف لوله تیپ كه خروجیهای آن بسته به فاصله روی ردیف كاشت تعیین میگردد توسط قطره چكانهای مخصوصی به نام دریپر آبیاری بوته ها را به عهده میگیرد . این لوله های تیپ با فواصل معین به لوله مانیفولد متصل میگردند كه دبی هر یك از لوله های تیپ با فشار كاركرد 10 متر حدود 3/1 لیتر در ساعت میباشد .

مدت زمان مورد نیاز آبیاری در روز بسته به نوع كشت و نیاز آبی آن متفاوت است ، لیكن در مورد انواع صیفیجات ، نیاز آبی هر بوته در روز را میتوان بین 5/0 تا 1 لیتر برآورد نمود كه هر واحد گلخانه 1000 متری حدود 1 الی 2 ساعت در روز نیاز به آبیاری دارد .

بررسی بازار طرح :

استان خراسان شمالی با دارا بودن پتانسیلهای بالقوه مناسب در بخش كشاورزی تولیدات گلخانه ای و نزدیكی به بازارهای مصرف استانهای همجوار مانند استان گلستان ، خراسان رضوی ، سمنان و بازار تهران و بخصوص آسیای میانه كه در سالهای اخیر متقاضی بیشترین محصولات گلخانه ای سبزی و صیفی بوده اند ، به گونه ای كه باعث گردیده در 10 سال اخیر متوسط قیمت این نوع تولیدات كمتر از مبلغ 7000 ریال نباشد در شرایطی كه در بعضی سالها قیمت تعدادی از این نوع محصولات حتی به مبالغی چون 30000 ریال نیز برسد .

از سوی دیگر با توجه به شرایط اقلیمی خراسان شمالی و نوع خاك و آب و هوای آن ، كیفیت و كمیت تولید این نوع محصولات نسبت به سایر استانها دارای قابلیتهای ویژه ای است كه موجب گردیده هر روزه تقاضای تولیدات سبزی و صیفی گلخانه ای استان افزایش یابد .

با توجه به عدم سرمایه گذاری مناسب در سالیان گذشته در این خصوص ، چه از نظر تعداد اندك واحدهای موجود و چه به لحاظ عدم فعالیت علمی و كارشناسی همین تعداد اندك واحدهای گلخانه ای استان باعث گردیده تا یكی از بهترین و مناسبترین فعالیتهای اقتصادی در سطح استان با در نظر گرفتن شرایط فوق الاشاره در زمینه دارا بودن بازار مناسب و اشتغال مفید و پایدار احداث واحدهای گلخانه ای باشد .

هزینه های سرمایه گذاری ثابت طرح :

1- محل اجرای طرح :

زمین محل اجرای طرح در مساحتی به میزان 9000 مترمربع به همراه مجوز طرح و پروانه بهره برداری آب آن كه به نام مدیر عامل شركت تعاونی میباشد به شرح ذیل و به مبلغ 1500 میلیون ریال به شركت تعاونی فروخته شده كه مبلغ500 میلیون ریال آن در سال اول و مابقی طی 4 سال پرداخت گردد .

جعبه دانلود

برای خرید و دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

مطالب تصادفي